Mandag - I stillhet for klimaNår: 9. oktober kl. 11.00-12.00 Hvor: Eidsvolls plass, ved Stortinget. Kartlenke Mer info: Instagramsiden for I stillhet for klima Hver mandag samles en liten gruppe mennesker, inkludert XR-aktivister, i en fredelig klimademonstrasjon utenfor Stortinget. Dette er en stemningsfull demonstrasjon som har pågått i flere år.
Alle er velkomne - når du kan, så lenge eller kort du kan. Det er
mulig å sitte og lese en bok, reparere klær for hånd eller bare meditere
under arrangementet.
Mandag - Medlemsmøte med koordinatorvalg
Når: 9. oktober kl. 17.00-18.00 Hvor: Greenhouse, Schweigaardsgate 34C. Møterom Høna, 3. etasje. Kartlenke Digitalt: Denne Zoomlenken Denne mandagen vil medlemsmøtet starte og avslutte med synging, der vi øver på sanger som kan brukes under aksjoner. Mellom sangene vil det være et valgmøte for å supplere koordinatorene i XR Oslo. Møtet vil bli gjennomført både fysisk og digitalt, på samme måte som et vanlig medlemsmøte. Målet vårt er å velge 2 nye koordinatorer
for å supplere de 4 eksisterende. Koordinatorene har ulike
ansvarsområder og oppgaver. Etter valget vil de nye koordinatorene møtes
og fordele ansvarsområdene. Med flere koordinatorer får vi bedre arbeidsfordeling og mindre arbeidspress. Nye koordinatorer vil få støtte mens de blir kjent med rollen og oppgavene. Valgprosessen følger prinsippene til Holokratisk styring.
Kort sagt kan alle medlemmer nominere en kandidat og gi en kort
begrunnelse for nominasjonen. Når alle nominasjonene er presentert,
gjennomføres en anonym avstemning der medlemmene kan stemme på de
kandidatene de ønsker, ikke nødvendigvis de de nominerte. Deretter
begynner valgkomiteen med de mest stemte kandidatene og arbeider seg
nedover listen til det ønskede antallet koordinatorer er valgt. Hvem
kunne du tenke deg å nominere? Ta gjerne et minutt eller to for å
vurdere kandidater før møtet. Alle XR-medlemmer, inkludert medlemmer av XR Ung, er velkomne til å delta i medlemsdemokratiet. Hvis du er nytt medlem
og vurderer å delta på ditt første medlemsmøte, er et valgmøte en god
anledning til å få et innblikk i hvordan XR fungerer i praksis og bli
kjent med organisasjonens medlemmer. Sangteksten til en av sangene finner du her.
Mandag - Fossilfri Fritidsklubb Når: 9. oktober fra kl. 18.00 Hvor: Greenhouse, Schweigaardsgate 34C. 6. etasje. Kartlenke Etter medlemsmøtet går vi opp til 6. etasje for å spise middag
med Fossilfri Fritidsklubb og snakke om løst og fast. Fossilfri
Fritidsklubb er et prosjekt som opererer utenfor XR og er åpent for
alle. Prosjektet fungerer som en uformell sosial møteplass for hele miljøbevegelsen. Middagen koster omtrent det den koster å lage, ca. 25-75 kr. Velkommen!
Mandag - Møte i XR Ung Når: 9. oktober fra kl. 19.00 Hvor: Greenhouse, Schweigaardsgate 34C. 6. etasje. Kartlenke Vil du bli med i et ungt fellesskap i XR som er både er sosiale og aksjonerer sammen?
Hver mandag kl. 19 holder XR Ung møte på Greenhouse (et av møterommene
på 6. etasje). Alle som er eller føler seg som under 30 år er
velkommen!
Onsdag - Fosenaksjonene fortsetter - 2 år siden høyesterettsdommen (Eksternt arrangement)Når: 11. oktober fra kl. 07.00 Hvor: Eidsvolls plass, ved Stortinget. Kartlenke Mer informasjon & spørsmål: Kontakt arrangøren via e-post: fosen@nu.no Fosen-aksjonene som skapte oppmerksomhet tidligere i år, både i mars og juni, fortsetter. Regjeringen har ikke gjort noe for å følge høyesterettsdommen og tilbakeføre landarealene i Fosen til samene. 11. oktober markerer 2-årsdagen siden dommen ble avsagt, og det betyr at det har gått 2 år uten at regjeringen har gjort noe for å løse dette pågående bruddet på menneskerettighetene. Det vil være både lovlige demonstrasjoner og sivil ulydige
aksjoner som skal pågå i ca. en uke, og Extinction Rebellion er
invitert til å bli med. Aksjonsformen vil minne om aksjonene i
februar/mars og selvsagt være helt fredelige, som alltid. Kravet er at turbinene rives, og landet tilbakeføres til Fosensamene. Alle som vil delta i sivil ulydige aksjoner skal ha trening. Om du ikke ønsker å delta i sivil ulydig aksjon, er det uendelig mye du kan bidra med uansett, både i lovlige demonstrasjoner og praktiske oppgaver - kom som du er! Samenes kamp
er i fokus, så unngå å ta med XR flagg og banner. Hvis det er
journalister, send dem gjerne videre til samiske talspersoner. Hvis du
ønsker å delta i aksjonene, kom til Eidsvolls plass i Oslo 11. oktober
klokken 07:00. Her vil du få mer informasjon om hva som vil skje. Det
forventes at aksjonene vil vare en stund, så vær forberedt. Ta med deg
gjerne en lavvo (om du har), varme klær, en god og varm sovepose,
liggeunderlag, medisiner og alt annet du trenger for å sove ute og delta
i aksjoner uansett værforhold. Hvis du ikke har mulighet til å overnatte ute eller hvis du har et sted å tilby aksjonister fra andre steder, kan du bli med i Facebook-gruppen for koordinering av overnattingssteder. Hvis du har plass til aksjonister hos deg, gi gjerne beskjed der.
Onsdag - Ukentlig markering mot ny E6 gjennom Lågendeltaet - AVLYSTSiden Fosendemonstrasjonene vil pågå parallelt med vår ukentlige onsdagsdemonstrasjon, velger vi å avlyse den og oppfordre i stedet alle til å delta i Fosendemonstrasjonene.
Torsdag - Introduksjonskurs i XR's krav, verdier & prinsipper (Fysisk) Når: 12. oktober kl.17.00-19.30 Hvor: Greenhouse, Schweigaardsgate 34C. Kartlenke Påmelding: Dette skjemaet Lurer du på hvordan XR fungerer? Vil du vite mer om hvorfor vi bruker sivil ulydighet, og hvordan du kan passe inn i bevegelsen? Bli med på introduksjonskurs der du får innblikk i XRs DNA. Kurset er for alle som vil øke sin forståelse av XRs krav, prinsipper og verdier og vi anbefaler sterkt at alle nye medlemmer tar kurset.
Fredag - Ukentlig markering foran slottet - AVLYST
Siden Fosendemonstrasjonene vil pågå parallelt med vår ukentlige fredagsdemonstrasjon, velger vi å avlyse den og oppfordre i stedet alle til å delta i Fosendemonstrasjonene.
Lørdag - Oslo internasjonale poesifestivalNår: 14. oktober kl.10.00-22.00 Hvor: Nordic Black Theatre/Cafeteatret, Hollendergata 8. Kartlenke Pris: 170 kr Mer info: Poesifestivalens hjemmeside Facebookevent: Facebooklenke Oslo
internasjonal poesifestival ønsker å invitere til den 19. utgaven av
Oslo internasjonale poesifestival, som i år har temaet Klimakampen. Programmet inneholder både diktopplesninger som har menneskeskapte klimaendringer og klimakamp som tema, og samtaler og foredrag som på ulikt vis tematiserer krysningspunktet mellom skjønnlitteratur og klimaaktivisme. På
programmet finnes den anerkjente danske forfatteren Carsten Jensen
som tar opp temaet hva klimaaktivister og forfattere kan lære av hverandre,
Freddy Fjellheim fra Forfatternes klimaaksjon, Anna Waagaard Keane fra
Extinction Rebellion, samt mange andre navn det er verdt å få med seg. Velkommen
til det som etter all sannsynlighet vil bli en kveld som kan bidra til
endring (om bare ørlite), og holde blikket festet på det som skjer med
verden. Med ordene til hjelp! |